Franciszek Kubiak (1934 – 2009) był znakomitym malarzem i pedagogiem. Studia artystyczne ukończył w gdańskiej ASP w 1961 r w pracowniach prof. prof. Stanisława Borysowskiego i Piotra Potworowskiego. Jako współzałożyciel „Grupy Sieradzkiej”, był jednym z pierwszych artystów należących do sieradzkiego środowiska plastycznego.
Aktywnie uczestniczył w licznych plenerach i wystawach poplenerowych oraz w wystawach środowiskowych: w latach 1976-1978 w pokazach „Grupy Sieradzkiej” w Sieradzu, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Koninie, Legnicy i Wałbrzychu, następnie w Sieradzkich Prezentacjach Plastycznych, oraz Salonach Wiosennych i Jesiennych w Łodzi. Brał udział w ogólnopolskich konkursach malarskich: „Kobieta” w Piotrkowie Trybunalskim, „Bielska Jesień” w Bielsku Białej, w konkursie im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolskich Konkursach ,Malarskich „Triennale z Martwą Naturą” w Sieradzu. Wystawy indywidualne prezentował w Wieluniu, Zduńskiej Woli i Sieradzu.
Pracę twórczą łączył z pracą dydaktyczną i administracyjną jako wieloletni dyrektor Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli.
